Według interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS pensja prezesa jest podatkowym kosztem. Dzieje się tak, ponieważ wyłączenie z podatkowych kosztów wydatków na rzecz udziałowców dotyczy tylko świadczeń jednostronnych. Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu takim świadczeniem nie jest.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 czerwca 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.200.2018.1.BJ
Komentarz AXELO (Maciej Letkiewicz)
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 dalej jako ustawa o CIT), aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi on spełnić określone warunki:
W przypadku będącym przedmiotem omawianej interpretacji wątpliwości wzbudził fakt możliwego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu wydatków na pensję prezesa ze względu na art.16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami. Organ słusznie uznał, że wyłączenie z tego przepisu nie będzie miało zastosowania, gdyż nie mamy do czynienia z jednostronnym świadczeniem. Zgodnie z językowym znaczeniem ze świadczeniem jednostronnym należy wiązać takie sytuacje, w których jeden podmiot udziela świadczenia drugiej stronie bez jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Prezes Zarządu jako członek organu wykonawczego prowadzi sprawy spółki i wykonuje na jej rzecz określone czynności – nie można zatem uznać, że nie świadczy na rzecz spółki żadnego świadczenia. Należy zauważyć, że praktyka wynagradzania osób funkcyjnych jest powszechna w obrocie gospodarczym, gdyż sprawowanie funkcji wiążę się z realnym obciążeniem czasowym i roboczym. Pozytywnie należy zatem ocenić stanowisko fiskusa, który potwierdził, że wynagrodzenie prezesa może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.