XXI Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków będą niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć tradycyjne instrumenty strunowe w kapelach ludowych, czyli skrzypce, basy i cymbały, które są rzadko spotykane. Podczas prezentacji zostanie przybliżona ich historia, budowa, sposób grania i nauczanie. Tadeusz Kmiecik, artysta lutnik z Łańcuta opowie o budowie skrzypiec i basów, zaś Andrzej Jędryczka (cymbały), Eugeniusz Kopera (skrzypce) z kapeli „Trzcinicoki" z Trzcinicy poprowadzą warsztaty gry na cymbałach i skrzypcach.
Pokazy twórców ludowych na terenie Parku Etnograficznego rozpoczną się w niedzielę, 4 czerwca o godz. 12.30 i potrwają do godz. 19.
Obrzędowość i folklor (występy na scenie):
Kapela „Trzcinicoki” z Trzcinicy
Regionalny Zespół Taneczny „Markowianie” – tańce markowskie
Kapela „Cmolaskie chłopoki” z Cmolasu
Regionalny Zespół Taneczny „Markowianie” – tańce rzeszowskie
Młoda kapela Jana Cebuli z Kolbuszowej – mistrz z uczniami
Regionalny Zespół Taneczny „Markowianie” – tańce przeworskie
„Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego
Kapela z Huty Komorowskiej
Prowadzenie występów na scenie: Jolanta Dragan
Kuchnia regionalna:
Kiermasz rękodzieła artystycznego
Prezentacje są największą doroczną imprezą plenerową w kolbuszowskim skansenie. Jest ona organizowana corocznie, od 1997 r. Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Lasowiacy to grupa etnograficzna zamieszkująca tereny południowo-wschodniej Polski, północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Był to obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej. Dzisiaj stanowią go powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski, mielecki oraz część ropczycko-sędziszowskiego.
Natomiast Rzeszowiacy grupa etnograficzna zamieszkująca tereny południowo-wschodniej Polski, które obejmowały pas lessów pomiędzy Pogórzem Karpackim a Kotliną Sandomierską. Jest to obszar wzdłuż osi Rzeszów-Łańcut-Przeworsk obejmujący powiaty:, łańcucki, przeworski oraz częściowo rzeszowski, jarosławski, strzyżowski i ropczycko-sędziszowski.